۱۳۸۹ دی ۱۵, چهارشنبه

کشتار چرا؟

حدود یک هفته پیش تلویزیون طلوع در گزارشی اختصاصی از ولایت فراه ویوئویی را نشان داد که در آن یک سرباز نیروی انتظامی ایرانی همراه وسیله نقلیه اش و چند جسد بی جان وسط یک سرک را نشان می داد.
در گزارش گفته شد که اجساد بی جان متعلق به افغانهایی است که قاچاقی وارد ایران شده و توسط مرزبانان ایران مورد هدف قرار گرفته است.

در این تصویر که احتمالن با موبایل گرفته، سرباز ایرانی از لابه لای اجساد با حالتی خندان عبور می کند.
(خوب است که خوانندگانی که به این ویدیو دسترسی دارند، یا  تلویزیون طلوع این گزارش را در یوتیوب و ... بگذارند)

مسئول مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران بلافاصله و سفیر صاحب ایران دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی که با رسانه های همسو برگزار کرد،  این ویدیو را ساختگی خواند و به جای آن بار دیگر بر سیاست ها و استراتژی های غربی ها و آمریکایی ها تاخت.

با توجه به سوابق برخورد مسئولین انتظامی ایران با مهاجرین بعید نیست که این تصاویر صحت داشته باشد و احتمالن یکی از آن سرباز ها با موبایل خویش بدلیل اینکه از این عملیات قهرمانانه خویش افتخار کند یا اینکه به دلیل مسایل انسانی فیلم گرفته است و تکذیبه مقامات سفارت هم حق و هم وظیفه آنهاست؛ زیرا بنیانگذار جمهوری اسلامی هم فرموده برای مصلحت نظام می شود دروغ گفت! اگر به ویدئوهای موبایلی که در جریان ناآرامی های انتخاباتی سال گذشته ایران هم به رسانه ها درز می کرد دقت شود، همه آنها را هم می گفتند که دروغ و ساختگی است!

و اگر به رادیو آزادی گوش دهیم، بخشی دارد بنام در جستجوی گمشدگان که بخش وسیعی از آن اختصاص دارد به کسانی که بخاطر کار به ایران رفته اند و مدت هاست که خانواده شان از آنان خبر ندارند و آنها از شنوندگان می خوانند اگر درباره عزیزانشان کدام خبری دارند به فلان شماره تماس بگیرند و فلان مقدار پول را به عنوان پاداش دریافت کنند. 

افغان های بی چاره بخاطر پیدا کردن نان بصورت قاچاق روانه کشور همسایه می شوند، آیا مرزبان های ایران حق دارند آنها را تیر باران نمایند؟

نباید در مقابل این تخطی و نقض آشکار حقوق بشر ساکت باشیم، چشمان و گوش هایمان را ببندیم و آرام از کنار آنها بگذریم، باید عاملین این کشتار و متجاوزین به حقوق افشاء شده و به عدالت سپرده شوند و از قربانیان باید حمایت صورت بگیرد، امسال به مدافعین حقوق بشر اختصاص دارد، هر یک از ما می توانیم یک مدافع حقوق بشر باشیم!

رسانه های همسو هم یادشان باشد که ملت افغانستان سکوت آنها را در قبال این فجایع نظاره می کند و به خاطر خواهد داشت؛ مگر مهم دانستن منافع ملی دیگران بر منافع ملی خود تعریفی غیر از خیانت دارد؟ سزای خائنین هم معلوم است.

۵ نظر:

مهدی مهرآئین گفت...

«کوچ غریب را به خاطربسپار/ ازغربتی به غربت دیگر/ تاریخ ما بی قراری بود/ نه باوری/ نه وطنی ... »
چه کوچها که نکردیم، چقدررفتن های بی بازگشت، درچه رفتن هایی که نگریستیم، چه بسیار چشمهایی که برسنگفرش کوچه ها ماندند تا فروبسته شدند. صفورا هامان قد کشیدند وگوش به زنگ مردند. چه نامه ها که نوشتیم وبه مقصد نرسیدند، وچقدرخاطره هامان درتاریخ گم شدند. تاریخ ما، تاریخ هجرت های بی بازگشت وگم شدن درغربت است. تاریخ را مسافریم. باورهامان نیزمسافرند. گاهی اینجا، گاهی آنجا، گاهی هم هیچ جا. هجرت، تقدیر سیزیفی نسلهامان، بی وطنی، شناسنامه اندیشه هامان. آوارگی مدام، سرنوشت مان.

مهدی مهرآئین/کابل

ناگفته های یک شهروند گفت...

موافقم با شماآقای نظری. شاید این درگیری موبی گروب و دولت ایران نفعی هم برای بهبود وضعیت مهاجرین داشته باشد. قبلن هیچکسی در مورد چیزی نمیگفت.

صدایی در سکوت تلخ گفت...

سلام
می دانم که کاری را که کشور همسایه می کند چه از نگاه حقوق بشر و چه از نگاه همجواری دارای وجهه قانونی و انسانی نمی باشد. ایران متاسفانه همیشه دورو داشته است. یک روی ظاهری و یک روی پلید پنهانی. در ظاهر همیشه دوست و در باطن همیشه دشمن بوده است. پاکستان نیز از همین قاعده مستثنا نیست.
به نظرم ما بجای بدگویی همسایه ها کمی سر به داخل کشور خود بکشیم. از دولت بخواهیم که کاری کند تا حد اقل یک لقمه نان در کشور خود مان پیدا شود.
به هر حال، از ماست که بر ماست!

محمد نظری گفت...
این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.
بامیانی از نروژ گفت...

سلام به آقای نظری و دوستان
همیشه دیده ایم که از گذشته گان بسیار دور در طول تاریخ، مردم و یا دولتهای ظالم و فاشیستی که بر دیگران تاخته اند و دیگر انسانها را در رنج و مظلومیت قرار داده اند، روزی خودشان دچار ظلم، بیچارگی و بدرفتاری های زمانه و یا مورد انتقام گیری قرار خواهند گرفت.
دولت ایران و آنعده از مردم فاشیست شان که تا حال بر اففانستانی ها ظلم نموده و تاخته اند، به زودی خودشان دچار ظلمها و جورهای بدتر خواهند شد، گرچه از همین حال دچار شده اند

لینک کلیپ ویدیویی این حادثه

http://www.hazaranetwork.com/video/1992280:Video:1043129